STUDŇA V DOME, SOKOLOVCE

Jednopodlažná prístavba k už existujúcemu rodinnému domu so špecifickým dispozičným riešením, výrazne ovplyvnená existujúcou kamennou studňou.

Rodinný dom sa nachádza v katastrálnom území obce Sokolovce, ponúka energeticky úsporné a komfortné bývanie. Ponechanie kamennej studni v dome bolo vstupnou požiadavkou investora. Dominantný prvok studni sa nachádza takmer v strede domu a celý objem navrhovanej prístavby obklopuje už existujúcu studňu. V blízkosti studni sa nachádza kryté posedenie a priestor na odkladanie dreva. Jednoduchý kvádrovitý objem navrhovanej prístavby je zvýraznený prírodnými materiálmi. Keďže sa dom nachádza v príjemnom zelenom prostredí.

V centre dispozície je dominantná studňa, ktorá rozdeľuje prístavbu a už existujúci rodinný dom. V minulosti slúžilo 1.NP existujúceho domu ako sklad a pivnica, 2.NP ako spálňa. V návrhu sme prepojili pracovňu s prístavbou. Na základe klientom naznačených dispozičných väzieb a prioritných exteriérových výhľadov a priehľadov vznikol koncept kvádrovitého prízemného domu, aj s vlastným prírodným ,,stredom,, domu vnútorným átriom studňou.  Dispozičné riešenie tak muselo byť rozdelené do viacerých zón. 1- pracovňa, 2- denná zóna, 3- átrium so studňou, 4- nočná zóna. Dominantnou časťou je átrium so studňou, ktoré je prepojené so záhradou. V južnej časti prístavby je situovaná priestranná obývacia izba s kuchynským kútom, čítacím okienkom a zimnou záhradou. Z obývacej izby je prístupná spálňa, čo bola požiadavka investora. Ďalej tu nájdeme priestrannú komoru, kúpeľňu a technickú miestnosť. Skrine a police sa nachádzajú v chodbe a prinášajú mnoho praktických úložných priestorov. Nočná zóna sa nachádza v 2. NP v už existujúcom rodinnom dome. Je oddelená od dennej zóny dominantnou studňou.

V južnej časti pozemku je taktiež dôležitý voľný priestor pre divokorastú záhradu, aj s kúpacím jazierkom. Navrhovaný tvar prístavby pôsobí z vonkajšieho pohľadu  ako obyčajný kváder, jeho tajomstvo sa skrýva v jeho vnútornom členení priestorov.  Zaujímavým prvkom v návrhu je aj čítacie okienko s knižnicou, ktoré je súčasťou obývacej izby s krbom a výhľadom do prírody. Prírodné drevené prvky sú navrhnuté či už v exteriéri, ale aj v interiéri, priznaným dreveným trámovým stropom. Celý objekt zapadá do existujúcej krajiny.

Projekt:

Lokalita:

Úžitková polcha:

Zastavaná plocha:

 

2017

Sokolovce

xx m²

xx m²

Zaujala Vás naša práca?

Nápíšte nám Vašu predstavu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *